Macbook (nie)ujarzmiony

Wróciłem z Zakopanego. O mały włos wyjazd by się nie udał z powodu koloru patchcordów. Miałem ze sobą czarne ale informatyk regionalny nie wyraził na nie zgody. Z początku się żachnąłem: „jakie to ma znaczenie?” ale gdy polazłem z technicznymi do serwerowni, zrozumiałem że facet nie ma innego wyjścia. Wszystko musi robić zdalnie, więc na głośnomówiącym słychać jak wydaje polecenia technicznym: „W Cisco wchodzi pomarańczowy?”.

Prawie wszystkie „normalne” kolory zostały już wykorzystane, pozostały mi jedynie trzy opcje: różowe, brązowe albo turkusowe. Jakie są szanse na znalezienie turkusowych patchcordów w Zakopanem? A jednak się udało tuż przed ogłoszeniem kwarantanny. Różowe. Podpiąłem się i spoko. Nie mogę tu opisać co i gdzie przy okazji odkryłem, a szkoda. Przypomniał mi się odcinek „Mr. Robot” z RaspberryPi w roli głównej.

Od powrotu siedzę zamknięty i pracuję zdalnie. Wieczorami mam czas na dopieszczenie Linuksa na Macbooku. Używanie macOS mierzi mnie coraz bardziej. GUI to kupa g…a. Jedna z niewielu fajnych rzeczy, na tym psutym z premedytacją OS-ie, to Continuity czyli współpraca z telefonem.

Odbieranie rozmów, obsługa SMS-ów i przesyłanie plików za pomocą AirDrop to coś, czego mi naprawdę brak.

Takie udogodnienia jak synchronizowane: książka adresowa (CardDAV), kalendarze (CalDAV), notatki i skany (WebDAV) załatwiam za pomocą własnej chmury. Ale ww. usługi niestety na razie nie działają.

Znalazłem otwartą implementację AWDL czyli AirDropa: https://owlink.org/ ale na razie bez sukcesu, muszę nad tym posiedzieć.

Karta WiFi musi mieć włączony tryb „monitor”.
Karta w moim Macbooku 11,3 to:
03:00.0 Network controller: Broadcom Limited BCM4360 802.11ac Wireless Network Adapter (rev 03)
i nie przyjmuje trybu „monitor”:
sudo iw phy phy0 interface add mon0 type monitor
command failed: Operation not supported (-95)

Na 100% ten tryb jest przez nią obsługiwany bo w końcu to jest Mac. Wszystko zależy od sterownika.
Jakiego używam? Sam nie wiem, tak dawno to instalowałem, że nie pamiętam.
Będę musiał pogrzebać: https://wiki.debian.org/MacBook/Wireles