Streaming video/audio live
Posted on Wed 23 September 2020 in Case study • 2 min read
Założenie konta na LinkedIn już zaowocowało!!! Właśnie zakończyliśmy realizację prac dla dużej telewizji internetowej. Najfajniej, że wszystko świetnie działa i już zostało sprawdzone w realnych warunkach czyli podczas dużego wydarzenia medialnego.
Zlecenie:
stworzenie systemu, który umożliwi strumieniowe przesyłanie sygnału audio i wideo (live) z kamer na mieście do studia.
Wymagania:
- możliwość rekonfigurowania parametrów streamu w zdalnym urządzeniu,
- failover w zdalnym urządzeniu - za pomocą dwóch łącz komórkowych od różnych dostawców,
- łatwe przywracanie konfiguracji w przypadku błędu,
- łatwe klonowanie konfiguracji na wiele urządzęń,
- niski koszt.
Graficznie całość przedstawia się tak:
Wykonanie:
Każdy operator kamery (albo pomocnik) ma na sobie uprząż w której zamocowane są następujące komponenty:
- konwerter mediów połączony z kamerą złączem SDI, który podłączony jest do
- routera ze skonfigurowanym kanałem VPN, który dostęp do Internetu ma z dwóch źródeł:
- routera LTE uruchomionego w trybie tzw. przezroczystego bridge'a czyli de facto zachowuje się jak modem LTE.
- oraz tzw. gwizdka czyli modemu LTE na złączu USB.
Po stronie studia jest stałe łącze światłowodowe, router i switch oraz bardzo silny komputer, który w locie dodaje do streamów elementy graficzne, jak np. logo stacji telewizyjnej1.
Kamery nie opisuję, bo kwestia jej wyboru nie ma żadnego znaczenia. Podobnie jak wybór routera LTE, który może stać się modemem. Po prostu trzeba taki router przed zakupem sprawdzić, mogę polecić router Huawei E5186s-22a LTE, którego "przeróbkę" na bridge opisałem w innym artykule.
Najciekawszym elementem systemu jest zatem router pełniący rolę klienta VPN i umożliwiający automatyczne przełączanie źródła Internetu w przypadku gdy jedno z nich przestaje działać (failover).
Rolę routera w ty rozwiązaniu pełni Mikrotik hAP, malutkie ale zwinne urządzenie z RouterOS-em na pokładzie.
Dwa interfejsy: ether1 i lte1 łączą z Internetem, ether1 z routerem (modemem) D-Link LTE, a lte1 z gwizdkiem LTE. Oba znajdują się w grupie interfesjów WAN.
Po skonfigurowaniu Mikrotika z domyślnymi ustawieniami dla trybu WISP-AP (robi się w trybie Quickset), interfejs WiFi został wyłączony, ponieważ nie będzie używany.
Potem można już było ustawić firewall, failover oraz VPN-y.
Najważniejsze, że do konwerterów SDI można się zalogować bezpośrednio z PC obsługującego transmisję i zmienić parametry streamów, np. birate. Szkoda, że sam konwerter nie został wyposażony w API pozwalające na przesyłanie komend, w takim przypadku napisalibyśmy skrypty i ułatwili pracę realizatora programu2.
Inną ważną cechą zestawu jest łatwość jego klonowania, która sprowadza się do zapisania ustawień, a następnie wczytania ich na nowym urządzeniu. Można w ten sposób w krótkim czasie przygotować setki urządzeń.
Reszty konfiguracji nie będę tu opisywał ale jeśli ktoś potrzebuje pełnego technicznego opisu to zapraszam do kontaktu. Chętnie podzielimy się wiedzą, a jeśli ktoś po prostu potrzebuje podobnego zestawu możemy go wykonać.
[1] *
[2] *