Zablokowany na amen Macbook
Posted on Wed 21 September 2016 in Hardware, Macbook, Tips 4 Mac OSX • 2 min read
Każdy użytkownik Maca, po założeniu konta w iCloud, ma możliwość włączenia funkcji o nazwie "Find My Mac". Służy ona do zablokowania zagubionego lub skradzionego komputera. Oczywiście pod warunkiem, że sprzęt ma prąd i jest podpięty do Internetu. Sąsiad wynalazł jeszcze jedno zastosowanie: zdalnie blokuje swym dzieciom dostęp do komputera.
Zrobił tak kolejny raz ale... dzieci są uparte, a Apple przebiegłe.
Po powrocie do domu znajomy próbował odblokować sprzęt znanym sobie PIN-em ale każda próba kończyła się szarym ekranem z komunikatem, że komputer jest nieaktywny i kolejną próbę odblokowania można podjąć po 60 minutach. Znajomy odczekał godzinę, podał prawidłowy PIN i... zobaczył ten sam ekran. I tak w kółko.
IMHO kolejność zdarzeń była następująca:
- ojciec (czyli znajomy) stwierdza, że dzieci przesadzają z siedzeniem przed ekranem i za pomocą "Find My Mac" blokuje Macbooka, podając sobie tylko znany 4-cyfrowy PIN,
- dzieci widząc blokadę próbują różnych haseł, które zapamiętały z poprzednich blokowań ale żadne nie działa,
- po każdej nieudanej próbie wydłuża się czas oczekiwania na kolejną, aż osiąga maksimum czyli 60 minut, dzieciaki dają za wygraną, ale..
- po którejś z kolei próbie, powiedzmy że 10-tej, Macbook blokuje firmware z odpowiednim kodem, a do iCloud wysyła informację z prośbą o blokadę komputera,
- kod blokujący firmware oznacza, że Macbooka można odblokować jedynie przez wcześniejsze zdjęcie blokady z konta w iCloud.
Po kolei więc.
- Reboot oraz wciśnięcie i przytrzymanie Command+R przywraca pole do wpisywania PIN-u.
- Reboot oraz wciśnięcie i przytrzymanie Alt umożliwia wybranie i podłączenie się do nowej sieci WiFi.
- Reboot oraz wciśnięcie i przytrzymanie Alt+Command+R uruchamia "Internet Recovery" czyli najbardziej upragnioną procedurę, która po wpisaniu prawidłowego PIN-u, oblokowuje konto iCloud i pozwala cieszyć się komputerem.