Zablokowany na amen Macbook

Posted on Wed 21 September 2016 in Hardware, Macbook, Tips 4 Mac OSX • 2 min read

Każdy użytkownik Maca, po założeniu konta w iCloud, ma możliwość włączenia funkcji o nazwie "Find My Mac". Służy ona do zablokowania zagubionego lub skradzionego komputera. Oczywiście pod warunkiem, że sprzęt ma prąd i jest podpięty do Internetu. Sąsiad wynalazł jeszcze jedno zastosowanie: zdalnie blokuje swym dzieciom dostęp do komputera.

Find My Mac

Zrobił tak kolejny raz ale... dzieci są uparte, a Apple przebiegłe.

lockedmac-mp4

Po powrocie do domu znajomy próbował odblokować sprzęt znanym sobie PIN-em ale każda próba kończyła się szarym ekranem z komunikatem, że komputer jest nieaktywny i kolejną próbę odblokowania można podjąć po 60 minutach. Znajomy odczekał godzinę, podał prawidłowy PIN i... zobaczył ten sam ekran. I tak w kółko.

lockMac60minutes

IMHO kolejność zdarzeń była następująca:

  • ojciec (czyli znajomy) stwierdza, że dzieci przesadzają z siedzeniem przed ekranem i za pomocą "Find My Mac" blokuje Macbooka, podając sobie tylko znany 4-cyfrowy PIN,
  • dzieci widząc blokadę próbują różnych haseł, które zapamiętały z poprzednich blokowań ale żadne nie działa, lockmacwroncode-mp4
  • po każdej nieudanej próbie wydłuża się czas oczekiwania na kolejną, aż osiąga maksimum czyli 60 minut, dzieciaki dają za wygraną, ale..
  • po którejś z kolei próbie, powiedzmy że 10-tej, Macbook blokuje firmware z odpowiednim kodem, a do iCloud wysyła informację z prośbą o blokadę komputera,
  • kod blokujący firmware oznacza, że Macbooka można odblokować jedynie przez wcześniejsze zdjęcie blokady z konta w iCloud.
Wprowadzenie poprawnego PIN-u nic nie daje bo Macbook potrzebuje specjalnej procedury, podczas której musi mieć dostęp do iCloud.
W trakcie grzebania zniknęło pole do wprowadzania PIN-u, a Macbook został przeniesiony w miejsce gdzie oryginalna sieć WiFi nie ma zasięgu. Jak żyć?

lockmacwifi2-mp4

Po kolei więc.

  1. Reboot oraz wciśnięcie i przytrzymanie Command+R przywraca pole do wpisywania PIN-u.
  2. Reboot oraz wciśnięcie i przytrzymanie Alt umożliwia wybranie i podłączenie się do nowej sieci WiFi.
  3. Reboot oraz wciśnięcie i przytrzymanie Alt+Command+R uruchamia "Internet Recovery" czyli najbardziej upragnioną procedurę, która po wpisaniu prawidłowego PIN-u, oblokowuje konto iCloud i pozwala cieszyć się komputerem.
A jak się ma na Macu Linuksa to komputera da się używać mimo blokady Apple. Otwiera to złodziejowi drogę do naszych danych.
Jeśli znajdę czas to zobaczę jak zachowuje się taki Mac gdy ma włączone FileVault.